Interview:2010-Depkac.com Turkish

From Death In June
Jump to: navigation, search

http://depkac.com/roportajlar/27165-death-in-june/

Neo Folk dünyasının babası olarak nitelendirilen Death in June... Gerek grubunun upuzun geçmişi gerek müziğe kattıkları ile Douglas P. ... Bu özel söyleşi için Death in June sonsuz teşekkürler. Daha nice yıllar bizimle müziği paylaşmalarını diliyoruz.

1- Death in June kimdir? Geçmişinizden söz eder misiniz bize ? Ve niçin Death in June adını seçtiniz?

Death In June'un 1981'de ilk EP'miz Heaven Street 12 çıktığı zaman oluştu.Davulcumuzun söylediği bir şeyi Death in June olarak yanlış anladım. Söylediği Death in June değildi, henüz grubun gerçek adına karar vermemiştik ve bu adı , hemen grubun adı yaptık. Bu bir şanstı, bununla birlikte bazı kişiler buna anlamlar yüklemeye çalışsa da aslında herhangi bir anlamı yoktu. Fakat şimdi pek çok anlamı olabileceğini düşünüyorum. Diğer insanlardan pek çok açıklama duydum.

1985'te grubun asıl iki üyesi başka projeler için ayrıldı ve ben grubun solo üyesi oldum. Death In June otuz yıllık tarihi boyunca çok sayıda stil değişiklikleri yaşadı, bunları soruda cevaplamak bize düşmez ,bu açıklama bir kitap uzunluğunda sürer . Ve en iyisi bizi takip edenlerin tanımlamalarıdır.


2- Şarkılarınız üzerinde nelerin etkisi var ?

Herşeyin ! Daha önce de söylediğim gibi, Death in June saplantılı çok başlı hayvan gibi. Ve bunda her birinin etkisi var.


3- Şarkılarınızda totenkopf öğeler var. Bunlar neyi gösteriyor, simgeliyor ? Niçin bunları kullanıyorsunuz ? Çalışmalarınızdaki tamamlayıcı totenkopf öğeleri nelerdir ?Bunları kullanma amacınız nedir ?

Bu tamamiyle bağlılığı gösteriyor. Death in June herşeyi yaparken çok güçlü ve geri kalan şekilleri değersiz . Death in June 'da hayatta kalmak için onun bağımsız yaşam gücüne tamamen bağlı olmalısınız.

4- Konserlerinizde görselliğe önem veriyorsunuz. Bu uyumu yakalamak zor oluyor mu ? Konserlerinizde sıradışı birşey yaşadınız mı hiç ?

Death in June hiçbir zaman diğer gruplar gibi olmak istemedi. Death in June bunların dışında durdu ve gruptaki armoniyi sürdürmek ,dengelemek bunların doğal bir parçası, bunu sürdürmek farklılaşarak ve bunların dışında durarak mümkün. Canlı performanslar müzik çalmaktan daha çok ritüel gibi görülüyordu. Neyse ki son yıllardaki çoğu performansızın büyüleyici olarak bunun üstesinden gelebildiğinden eminim.

Sanırım hiçbir şovumuzda karşılaşmadığımız kadar ilginç ve alışılmadık olanı 2003'te İsveç , Stokholm'da yaşandı. Önümde büyük bir seyirci kitlesi vardı ve içlerinden domuz maskesi giymiş olanlardan 2-3 tanesi ,sütunlara tırmanıyordu diğerlerinin üstünden. O kalabalığın üzerinde bu domuz kafalarını görmek gerçekten çok garipti.


5- Neo-folk dünyasında çok önemli bir yeriniz var. Bu omuzlarınıza farklı sorumluluklar yüklüyor mu yoksa yapmak istediğinizi mi yapıyorsunuz sadece ?

Hem öyle hem öyle değil. Her zaman istediğimi yaptım yoksa Death in June'un kendine ait bir sound'u olmazdı. Ancak oyunun bu aşamasında kendimi tekrar etme korkusu var ya da Death in June'u taklit eden başkaları var. Bence bu çok büyük bir korku çünkü bazı grupların sound'u Death in June'a benziyor. Bu ilerleme için iyi ama diğerleri içinde benim açımdan kötü. Bunların önünde olmaya çalışıyorum.


6- İlk single'nız Heaven Street 1981'de çıktı ve pek çok albüm yaptınız sonrasında. Sizin için özel bir albüm var mı bunların içinde?

Gerçekçi olmak gerekirse her zaman en son çıkan sevilir yani The Rule Of Thirds'ün kalbimde çok özel bir yeri vardır. Fakat yapmış olduğum tüm albümlerin az ya da çok değeri vardır. Yeniden yayın ya da bir remix ile uğraşmak zorunda kalmadığım sürece ben çok nadir eski kayıtlarımı dinlerim ama bu şarkıları düzenli olarak katalog çalışması için gitarımla çalarım.

7- 1981'den beri müziğinizde ve çalışmalarınızda birşeyler değişti mi ? Bu değişiklikler hakkında konuşabilir miyiz ?

Death İn June doğal olarak sürekli değişti ve otuz yıla yaklaşık varlığında değişikler hep daha iyisi için oldu. Bu doğal ve organik bir değişim.


8- Müziği araç olarak mı amaç olarak mı görüyorsunuz kendinizi ve yaşamınızı ifade etmesi açısından ?

Müziğin hâlâ tüm sanat formları içinde en büyülü ve değişimlere açık olduğunu düşünüyorum. Beni hala şaşırtıyor ve ilham veriyor. Hayatımı değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor.


9 - Dünyada pek çok kültür var. Bunlardan en çok hangisi sizi etkiliyor ?

Avustralya'nın uzak güney kıyılarında yaşayan Avrupa kökenli bir İngilizim.Buradaki doğa ve yaşam, iklim değişikleri, hortumlarla oluşan doğal afetler ve baskıcı İslami tehditin altında.


10- Peki yeni projeleriniz var mı bu yakınlarda ?

2009 Death in June için genel olarak birkaç Cd/Vinyl ve 'Symbols And Clouds Euro Cross' albümünün özel versiyonun yayınması gibi hazırlıklarla geçti.Şu anda 2010'da hepsinin tamamlanacağına inandığım 'Peaceful Snow' albümünün yanısıra birkaç DVD projesi ve 'Hidden Among The Runes' isimli bir kitap üzerinde çalışıyorum. Kitap ilk olarak İtalya'da daha sonrada diğer ülkelerde yayınlanacak. Hep olduğu gibi, Death In June'un ulaşmak istediği şeyler hiçbir zaman bitmeyecektir.